Головна / Новини / Новини регіону / Інформаційно-просвітницька робота для клієнтів пробації з метою попередження туберкульозу

10.03.2020

Категорія: Новини регіону

Інформаційно-просвітницька робота для клієнтів пробації з метою попередження туберкульозу

04 березня 2020 року співробітниці Олевського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» у Житомирській області Наталія Мельник, Анжела Козловець, Інна Стожук спільно з лікарем КНП «Олевський центр первинної медичної допомоги» Олевської міської ради Альоною Ковальчук провели інформаційно-просвітницьку роботу для клієнтів пробації з метою попередження туберкульозу.

Зустріч була обумовлена необхідністю роз’яснення сучасних підходів профілактики передачі туберкульозної інфекції та епідеміології туберкульозу. Присутні обговорили питання особливостей поширення епідемії туберкульозу у світі та в Україні; ефективні методи боротьби із хворобою, подолання бар’єрів, що виникають під час боротьби з недугом; а також детально розглянули питання про необхідність обстеження, тестування, мотиваційного консультування й інфекційного контролю за туберкульозом. Під час зустрічі проводилось скринінгове анкетування для виявлення людей, які потребують обстеження на туберкульоз. Усі охочі мали змогу пройти безкоштовне рентгенологічне обстеження легенів, а також отримати інформаційні матеріали про профілактику і своєчасну діагностику туберкульозу. 

Зараз туберкульоз називають лідером за смертністю серед інфекційних захворювань. Щорічно від нього помирає близько 2 млн осіб, понад 200 тис. з яких – діти. При цьому хворіють щороку, за даними ВООЗ, близько 10 млн людей. У Міністерстві охорони здоров’я звітують, що ситуація з туберкульозом в Україні є контрольованою, але серйозною. У відомстві повідомляють, що в Україні  туберкульоз виявляють в уже пізній стадії, у цьому випадку шансів на одужання дуже мало. Щороку в країні від туберкульозу помирає 4 тисячі пацієнтів, тобто 11 людей кожного дня. 

Туберкульоз - це інфекційне захворювання. Збудником хвороби є бактерія Mycobacterium tuberculosis. У 80-90% випадків мікобактерії туберкульозу вражають органи дихання, однак вогнища ураження можуть перебувати і в інших органах.  Звідти бактерії через кров або лімфу можуть розповсюдитись в інші частини тіла, такі як лімфатичні вузли, кишківник, мозкові оболонки, нирки, печінка, кістки, шкіру або центральну нервову систему. Туберкульоз може бути одночасно як в легенях, так і в інших органах. Позалегеневі форми трапляються значно рідше і можуть дати про себе знати навіть за десятиліття після зараження. Бактерія витримує заморожування до -269 градусів за Цельсієм, зберігає життєздатність у висохлій на одязі мокротинні до 3-4 місяців, живе до року в молочних продуктах зберігається на книгах до півроку. 

Туберкульоз передається повітряним шляхом від людини до людини. Туберкульоз протікає у відкритій та закритій формах. Заразна тільки перша. В цьому випадку у мокротинні хворого присутні бактерії, і він здатний передати паличку ще 10-15 людям. Бактерія туберкульозу розповсюджується у повітрі, коли хворий туберкульозом розмовляє, співає, кашляє або чхає. Тоді людина, яка знаходиться у тій же кімнаті, може вдихнути бактерії в свої легені разом з повітрям, що вдихається. При цьому ті, хто перебували поряд з хворим довгий час, можуть заразитися. Більш уразливими до хвороби є маленькі, молодше 5-ти років, діти, молодь, літні люди та люди зі зниженим імунітетом. Маленька дитина молодше 5-ти років, яка не отримала щеплення, може захворіти через кілька тижнів або через місяць після зараження. При цьому хвороба може прогресувати дуже швидко. Доросла людина, яка не має хронічних захворювань, найчастіше захворює протягом одного-двох років з моменту зараження. На туберкульоз можливо захворіти навіть через кілька десятків років після зараження. Найчастіше інфекція передається від хворого на туберкульоз легень, який не отримує належного лікування. За даними ВООЗ, третина населення світу інфікована бактеріями туберкульозу, але поки ще на нього не захворіла і не може заражати інших. Так, бактерія, яку імунній системі вдалося зупинити, може прожити в організмі багато років. Вірогідність захворіти у таких людей від 5 до 15% (залежно від імунітету), але сильний стрес, недостатнє споживання вітамінів і корисних речовин, поганий сон, куріння, діабет можуть спровокувати розвиток хвороби.

Найважливішим симптомом туберкульозу легенів є затяжний, що триває понад три тижні, кашель, який з часом може перейти в слизовий. Під час нападу кашлю може виділятися жовтувата, коричнювата або кров'яна мокрота. При прогресуванні хвороби може проявлятися задишка і біль у грудях. У хворого на туберкульоз може підвищуватися температура, він може схуднути і ночами рясно потіти. У нього може погіршитися апетит і загальний стан. Можуть бути й інші симптоми в залежності від того, яка частина організму вражена. У дітей туберкульоз найчастіше викликає уповільнення росту і розвитку.

У протитуберкульозному диспансері проводять аналіз, що визначає, чи є в мокроті хворого збудники, і чи є він небезпечним для оточуючих. Діагностувати захворювання можливо і за допомогою флюорографії, рентгена або комп’ютерної томографії. Туберкульоз легенів найчастіше виявляється за допомогою рентгена легенів. Рентген - безпечна процедура. Вагітна жінка повинна повідомити про свій стан до рентгену. Рентгенівський знімок легенів вагітної жінки без симптомів робиться на останніх місяцях вагітності. Рентгенівський знімок робиться в поліклініці за місцем Вашого проживання. Рентген легенів для Вас є безкоштовним. Якщо в рентгенівському знімку легенів виявляється відхилення від норми, з Вами зв'яжуться і організують продовження необхідних обстежень.

Важливо пам’ятати, що туберкульоз виліковний. Основа його лікування – антибактеріальна хіміотерапія чотирма препаратами: рифампіцином, ізоніазидом, піразинамідом і етамбутолом. Ці препарати впливають на бацили, запобігають звиканню й не дають паличці мутувати. Лікування триває від 6 до 8 місяців. Для забезпечення ефективності терапії необхідна підтримка лікаря та постійне спостереження. При прийомі курсу важливо дотримуватися всіх розпоряджень фахівців, аби не поширювати хворобу далі й уникнути рецидиву. За даними ВООЗ, завдяки своєчасній діагностиці та грамотному лікуванню туберкульозу з 2000 до 2016 р. було врятовано 53 млн життів. Але якщо не приймати пігулки в один і той же час доби, концентрація препарату в організмі знижується, а бактерія отримує шанс на розвиток множинної лікарської стійкості (резистентності). Такий туберкульоз не чутливий до ізоніазиду та рифампіцину і потребує лікування препаратами так званого другого ряду.

На жаль, повністю захиститися від туберкульозної інфекції не можна, але можливо запобігти розвитку хвороби або постаратися виявити її на ранній стадії. Наші легені не мають нервових закінчень, тому «відчути» туберкульоз неможливо. Але планова щорічна диспансеризація та флюорографія здатні виявити хворобу до початку ускладнень. Найпростіші, але найважливіші способи профілактики захворювання – це здоровий спосіб життя, відсутність хронічного психоемоційного стресу, хороший сон і якісне харчування.

Фахівець Олевського РС філії ДУ «Центр пробації» у Житомирській області 

Інна Стожук

Дивіться також:

Навігація:

Остані Новини
Всі Новини
Архів новин

Категорія новин:

Новини регіону
Події
Нацдержслужба України інформує